2018/2019

Vložte svoj text

Tajomstvo starej borovice

 V posledný teplý slnečný deň tohto roka sa konala v našej škôlke súťaž s enviromentálnym zameraním na tému "Tajomstvo starej borovice" . Aktivita bola pripravená formou hľadania pokladu. Ten bol schovaný na mieste, na ktoré nás naviedli indície - získali sme ich splnením rôznych úloh. Rozdelení do štyroch skupín sme hádali, skladali, porovnávali, stavali, spievali, kráčali a premýšľali. Farebné šípky na chodníkoch nás napokon zaviedli na to správne miesto. Poklad ukrývala stará borovica pri neďalekom ihrisku. Sladkú odmenu sme si však našli na našom dvore, schovávala sa za drevenou muchotrávkou.

 Svetový deň zvierat

Pri príležitosti " Svetového dňa zvierat ", ktorý je 4.10., sme v našej MŠ vyhlásili súťaž o najnápaditejšie doma zhotovené zvieratko. Deti spolu s rodičmi počas celého mesiaca október vyrábali svoje obľúbené zvieratká. Do súťaže sa zapojilo 40 detí a všetky práce boli odmenené malým darčekom.

Za MŠ : Iveta Ločajová

Šarkaniáda

Dňa 16.10. 2018 sa popoludní v školskom areáli konala Šarkaniáda s deťmi a ich rodičmi. Je to obľúbená jesenná aktivita našich detí. Aj napriek bezvetriu sa šarkanom podarilo vzlietnuť dosť vysoko. Ihrisko bolo plné pestrofarebných šarkanov a usmiatych detí, ktoré veselo šantili a spoločne sa tešili z pekného jesenného dňa. Okrem púšťania šarkanov deti čakali rôzne aktivity, tvorivé dielne z prírodnín, výroba papierových šarkanov a občerstvenie. Všetci sme si z tejto akcie odniesli zopár zážitkov a dobrú náladu.

za MŠ zapísala Miroslava Kišová

Sférické kino

 Dňa 23. októbra naše deti navštívili Sférické kino v priestoroch telocvične Spojenej školy. Sférický projekčný systém vo vnútri kupoly ponúka neuveriteľný zážitok s 360° premietaním. Populárno-náučné filmy vyrobili profesionálne spoločnosti a na ich tvorbe sa podieľali aj psychológovia, vedci a inžinieri.

Deti boli vtiahnuté priamo do deja a zažili neuveriteľné príbehy o prírode - zistili čo všetko skrýva strom alebo aký nádherný je svet v morských hlbinách. Z kina odchádzali s nezabudnuteľnými zážitkami.

Lívia Čechová

 Európsky týždeň športu

 Európsky týždeň je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. V rámci Európskeho týždňa športu "BEACTIVE" si deti zašportovali v areáli dvora našej materskej školy dňa 27.9.2018.

Deti spolu s pani učiteľkami súťažili v rôznych športových disciplínach- beh cez prekážky, hod na cieľ, bicyklovanie. Ukázali, že ich šport naozaj baví. Všetky deti sa dobre zabavili a boli nadšené z úspechu. Za výborné športové výsledky a snahu boli deti odmenené medailou a zdravou odmenou.  

"NEMOCNICA U MEDVEDÍKA"

Martinský klub medikov pri JLF UK v Martine každoročne organizuje bezplatný projekt "Nemocnica u medvedíka". Jeho hlavným cieľom je zbaviť deti strachu z lekára a ukázať im, že sa jeho návštevy vôbec nemusia báť. Na hodinu sa naše triedy premenili na štyri rôzne oddelenia, v ktorých sme liečili chorých pacientov - medvedíkov. Oboznámili sme sa so základnými vyšetrovacími postupmi, so zásadami prvej pomoci, správnej životosprávy a prevenciou úrazov. Každý z nás si na svojom mackovi vyskúšal tzv. oživovanie, obväzovanie zlomenej končatiny, vyšetrenie zraku a sluchu, či počúvanie srdiečka naozajstným stetoskopom. Za šikovnosť sme dostali od študentov lekárstva diplomy a zdravú odmenu.

ŠARKANIÁDA

CVČ Domino Vrútky nás 9.októbra pozvalo na svoju tradičnú "Šarkaniádu", ktorá sa tentokrát konala na škvarovom ihrisku za Turcom. Súťažili sme o najvyššie lietajúceho krásavca. Porota mala ťažkú úlohu, pretože aj napriek bezvetriu všetky šarkany dokázali vďaka nášmu vytrvalému behaniu vzlietnuť dostatočne vysoko. Zvíťazili sme všetci. Okrem diplomu sme si do škôlky priniesli pamäťovú hru "Leví kráľ" a niekoľko krásnych plyšových hračiek. No najväčšou odmenou nám bol pohľad na našich krásnych pestrofarebných kamarátov naháňajúcich sa vysoko vo vetre.

  Lyžiarsky výcvik

Naši predškoláci v týždni od 14.-18.januára 2019 absolvovali lyžiarsky výcvik, ktorý sa rovnako, ako po minulé roky, konal v lyžiarskom stredisku Yetiland vo Valči. Výučba pozostávala celkovo z desiatich hodín tréningu. Dve skupiny detí si podľa ich schopností a výkonnosti rozdelilo päť inštruktorov. Pre skvalitnenie výučby boli pre malých lyžiarov pripravené nielen edukačné pomôcky ako koberec, tyče, kužele, oblúky, slalomové brány, ale i niekoľko terénnych nerovností na svahu - vlny, skokanské mostíky či tobogan. Aj vďaka nim už na konci týždňa dokázali všetci na lyžiach stáť, otáčať sa, brzdiť, zastavovať, jazdiť na vleku, v pluhu, v zmenenom smere, v oblúčikoch či v slalome. To, čo sa deti naučili a v čom sa zdokonalili, potom hrdo predviedli svojim rodičom na súťažných pretekoch v posledný deň lyžovačky.

 (P)O STOPÁCH LESNÝCH ZVIERATIEK

O živote lesných zvieratiek, o ich brlohoch, úkrytoch, zásobách jedla a prezimovaní nám prišla do škôlky porozprávať pani Ing. Gabika Kalašová zo Správy Národného parku Malá Fatra vo Varíne. Pomocou hádaniek, obrázkovej prezentácie a pripravených sadrových odliatkov sme zistili, ako vyzerajú skutočné stopy niektorých živočíchov, kde sa vyskytujú, čím sa živia a či v zime spia alebo čakajú na jej koniec ukryté vo svojich norách. Na pamiatku si každý z nás vyrobil Malý atlas. Keď pôjdeme na prechádzku do lesa a uvidíme v snehu zvierací odtlačok, vďaka našej pomôcke budeme ľahko vedieť, komu stopa patrí.

 Strašiak Tomáš

V prvý februárový týždeň prišli deti do škôlky potešiť svojou inscenáciou členovia žilinsko - bratislavského divadla "Na hojdačke". Bábkové spracovanie s činohernými prvkami príbehu "Strašiak Tomáš" im priblížilo tému dopravnej výchovy, záškoláctva, nechcených odhodených hračiek i hľadania vlastného životného poslania. V predstavení zazneli autorské piesne s výchovnými podtextami, hrdinovia z príbehu aktívne a dynamicky spolupracovali s publikom, čo umocnilo veľmi príjemný kultúrny zážitok nielen deťom, ale aj ich pani učiteľkám.

Strašiak z poľa sa jedného dňa rozhodne, že už nechce ďalej strašiť a pôjde spoznávať svet. Čo ho tam však čaká, vôbec netuš. Na ceste do mesta stretne viacero postavičiek. Policajt ho trochu pocvičí v dopravnej výchove, zavíta aj do školy, ale keďže tam nikdy nechodil, tak utečie na strechu. Tam stretne kominára, ktorý mu vysvetlí, kde je jeho miesto a poslanie na svete. Nakoniec príde na to, že doma je predsa len najlepšie...a nevráti sa naspäť sám.

M.Šuvadová

 Karneval

Nápadité masky, dobrá nálada, tanec a súťaže...

Trieda predškolákov sa v jedno februárové dopoludnie premenila na čarovnú krajinu, v ktorej sa ocitli princezné, víly, chrobáčikovia, princovia, zvieratká, kovboji, policajti i ďalšie veselé postavičky. Do tanca hral a spieval ujo Jano, ktorý bol aj tohtoročným tajným prekvapením. Každé dieťa predviedlo svoju masku v úvodnom pochode, po ňom zábava pokračovala tancom vo dvojiciach, v skupinkách či vo veľkom spoločnom kruhu. Súťažilo sa o najlepšieho tanečníka, najkrajšiu masku, najlepšieho speváka, no odmenu v podobe hračky dostal každý, kto na karneval prišiel. Veríme, že sa škôlkarom zábava páčila a že im na ňu ostanú krásne spomienky.

M. Šuvadová

Zápis detí do MŠ

Deň vody

 Voda je základom života. Stretávame sa s ňou každodenne. Je využívaná v domácnostiach, priemysle aj poľnohospodárstve. Tvorí nenahraditeľnú súčasť prírody. Bez nej by nebol možný život na zemi.

22. marec bol vyhlásený za Svetový deň vody. Aj my sme si ho v našej materskej škole pripomenuli prostredníctvom rôznych zaujímavých aktivít ako napr. pokus klíčením rastlín s vodou a bez vody, rýchlenie rozkvitnutia vetvičiek rôznych stromov a kríkov, poukázali sme na dôležitosť šetrenia vodou pre jej nedostatok. Na záver sme sa občerstvili pohárom čistej pramenitej vody.

zapísala : Miroslava Kišová

 Húsatká

Príroda sa prebudila zo zimného spánku. Konečne prišla jar a spolu s ňou aj život plný farieb. Pučia stromy, kvitnú kvietky, prilietajú vtáčiky z teplých krajín, na gazdovskom dvore sa rodia mláďatká, čo je v dnešnej dobe vzácnosť vidieť, nieto ešte zažiť. My sme takú možnosť mali priamo v našej škôlke. Mamička našej Evky nám priniesla ukázať čerstvo vyliahnuté húsatká, porozprávala nám o ich chove, starostlivosti a liahnutí sa. Pri porovnávaní vajíčok sme zistili, že husacie je trikrát väčšie ako slepačie.

zapísala: Miroslava Kišová

Do galérie Húsatká boli pridané fotografie.

 Divadelné predstavenie CESTA OKOLO SVETA

Dňa 16.4.2019 k nám do materskej školy zavítali herci z divadla Príbeh s divadelným predstavením pre deti s názvom "CESTA OKOLO SVETA". Príbeh o ockovi a dcérke Alžbetke, ktorí cestovali po celom svete vzducholoďou sa deťom veľmi páčil. Spoznávali svetadiely a zvieratká, ktoré tam žijú. Herci počas predstavenia aktívne zapájali do deja aj deti. Predstavenie oživili rytmickými pesničkami. Všetkým sa predstavenie páčilo. Deti na záver odmenili hercov veľkým potleskom.

K.Krkošková

Do galérie Divadelné predstavenie CESTA OKOLO SVETA boli pridané fotografie.

Motýlia záhrada

Projekt "Motýlia záhrada" ukazuje deťom fascinujúci svet prírody zblízka zážitkovým učením. Práve také učenie patrí k najlepším metódam získavania vedomostí, skúseností a poznatkov.

Húsenice Babôčky bodliakovej nám dodali v dvoch pohárikoch s perforovaným viečkom pre prísun kyslíka. Kým sa z nich nestali kukly, živili sa pribalenou potravou a zatiaľ sme ich neotvárali. Každý deň sme zapisovali ich veľkosť, počet, vzhľad a zmeny, ktorými prechádzali. Húsenica dýcha cez prieduchy, ktoré sú v každom článku jej tela. Vraj dokáže rozoznať svetlo od tmy a základné farby.

Asi po týždni boli húseničky pripravené na zakuklenie. Presunuli sa do hornej časti nádoby, vytvorili si zámotok, zavesili sa dolu hlavou a my sme vedeli, že potrebujú pokoj a ticho, pretože pre nich nastala kritická fáza celého vývoja - intenzívna biologická aktivita.

Po spevnení kukiel sme nádobky otvorili a presunuli do pripravenej sieťky. Postupne začali kukly meniť farbu a výrazne tmavnúť. O pár dní sa objavili krídla, tie sa potom rozvinuli do plnej veľkosti a z kukly sa napokon vyliahol krásny farebný motýľ. Teraz sme ich už mohli začať kŕmiť. Na obrúsok sme im nakvapkali sladkú vodu a do sieťky vložili rozkrájané jabĺčka, hrušku, pomaranč. So záujmom sme sledovali, ako ovoniavali, ochutnávali a pili nektár pomocou ochlpených nožičiek a stočeného cuciaka.

Zaujímavosťou bolo, že každé ráno sme ich našli spať usporiadané do tvaru V.

Počas troch týždňov sme zblízka pozorovali život motýľov - ich premenu z jednocentimetrových húseničiek cez nevábne kukly až na veľkolepé pestrofarebné krásavce. No prišiel čas rozlúčiť sa s nimi a pustiť ich do voľnej prírody. Babôčka bodliaková migruje za potravou aj stovky kilometrov, je rozšírená po celom svete. Tým našim sa veru od nás nechcelo. Ktovie, kam zaleteli...

A možno im o rok pošleme kamarátov.

M. Šuvadová

Návšteva knižnice

Naši budúci prváci v mesiaci apríl 2019 navštívili dve knižnice. Prvá z nich bola knižnica vo Vrútkach - Knižnica H. Zelinovej a ku koncu mesiaca navštívili Turčiansku knižnicu v Martine.

V obidvoch knižniciach sa deti dozvedeli veľa zaujímavých informácií o knihách. Police plné kníh rôznych veľkostí, farieb, so zaujímavými obrázkami, ale aj knihy pre dospelých so samými písmenkami bez obrázkov, deti veľmi zaujali. Veď do našej vrútockej knižnice si chodia s rodičmi požičiavať knihy aj niektorí naši škôlkari. V nej si deti vypočuli milú rozprávku o strašidielkach. V Turčianskej knižnici v Martine sa cez rozprávkový príbeh O zakliatom žabom princovi dozvedeli, že v knihách sa ukrýva veľa ľudskej múdrosti.

Budúcim školákom prajeme, aby sa knihy pre ne stali svetom objavov a získavania nových informácii.

Lívia Čechová

Exkurzia do Múzea A. Kmeťa

Múzeum Andreja Kmeťa je od svojich počiatkov vlastivedné múzeum a sídli v prvej budove SNM z roku 1908. Nachádza sa v nej stála expozícia "Príroda Turca", na ktorú sme sa boli s predškolákmi pozrieť. Výstava je rozdelená na dva celky - na živú a neživú prírodu. V živej prírode sme videli preparované zvieratá, huby a rastliny. V neživej ukážky hornín, minerálov, skamenelín a diorámu jaskyne s kostrovými zvyškami medveďa jaskynného. Celá expozícia je doplnená o množstvo interaktívnych prvkov (vizualizácie, zvukové nahrávky, posuvné mikroskopy), vďaka ktorej bola pre nás pútavá i zábavná.

M. Šuvadová

Návšteva hvezdárne

Dňa 21.5.2019 sme s predškolákmi navštívili Astronomickú pozorovateľňu v Martine. Pán profesor Ivan Šabo deti privítal s veľkou radosťou a s úsmevom na tvári. Pripravil pre deti rôzne zaujímavé fyzikálne hračky, ktoré ich veľmi zaujali. Prostredníctvom prezentácie deťom priblížil vznik Zemegule a jej obiehanie okolo slnka. Deti sa dozvedeli, že Mesiac je pokrytý desiatkami tisíc kráterov a vznikli väčšinou v dôsledku dopadu meteoritov. Pán profesor vytvoril pre deti prostredie, ktoré im umožnilo vyskúšať si, ako taký kráter vzniká. Deťom sa veľmi návšteva hvezdárne páčila. Za aktivitu a snahu boli deti pochválené a odmenené cukríkom.

Katarína Krkošková

Výtvarná súťaž KLNKA - KLNKA 2019

Deti pod vedením pani učiteliek zo Spojenej školy na Ulici M.R. Štefánika vo Vrútkach sa v mesiaci máj zapojili do celoslovenskej výtvarnej súťaže KLNKA-KLNKA 2019 s názvom "VODA VODIČKA". Súťaž sa uskutočnila pod záštitou akademického sochára a maliara pána ŠTEFANA PELIKÁNA. Zorganizovala ju Spoločnosť pre predškolskú výchovu - región Žilina spolu s mestom Žilina a oblastnou organizáciou Dom Matice slovenskej.

Do súťaže sa zapojilo 72 materských škôl z celého Slovenska. Porota udelila 28 cien z celkového počtu 410 výtvarných prác kolorovanej kresby v kategóriách 3 - 4 ročných a 5 - 6 ročných škôlkarov. Naša Paulínka Kubisová získala ocenenie v súťažnej kategórii 3- 4ročných detí. Na slávnostnej vernisáži OC-Mirage v meste Žilina si spolu so svojou pani učiteľkou prevzala ocenenie.

Miroslava Kišová

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky